Mamograf je rentgenové zařízení, které slouží k zobrazení prsní tkáně a tak umožňuje prevenci a diagnostiku rakoviny prsu. Snímky z mamografu umožňují odhalit rakovinu prsu dříve, než může být objevena při vyšetření pohmatem. Díky tomu je možné včas zahájit léčbu, což snižuje náročnost léčby a zvyšuje šance na úplné uzdravení.
Důvody pro odeslání na mamografické vyšetření
Preventivní vyšetření – nejčastějším důvodem pro odeslání na mamografické vyšetření je prevence rakoviny prsu. V České republice hradí zdravotní pojišťovny mamografické vyšetření ve dvouletých intervalech všem ženám nad 45 let. Častější nebo dřívější vyšetření je přínosné pro ženy, které mají zvýšené riziko rakoviny prsu (zejména kvůli genetickým faktorům). Žádanku na vyšetření vypisuje praktický lékař nebo gynekolog.
Diagnostické vyšetření – při podezření na rakovinu prsu je mamografické vyšetření obvykle prvním krokem k potvrzení nebo vyloučení diagnózy. V případě pozitivního nálezu následují další vyšetření, zejména biopsie prsu.
Vyšetření by mělo být prováděno pokud možno stále ve stejném zařízení, aby lékař mohl porovnávat aktuální stav prsů se staršími snímky.
Příprava na vyšetření mamografem
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Jediným omezením je doporučení nepoužívat před vyšetřením na oblast prsou a podpaží žádná tělová mléka, krémy a antiperspiranty, protože by to mohlo ovlivnit přehlednost snímku. U menstruujících žen je vhodnou dobou pro preventivní vyšetření první polovina cyklu, kdy jsou prsy nejméně citlivé. Při podezření na rakovinu prsu by však mělo být vyšetření provedeno co nejdříve bez ohledu na fázi cyklu.
Jak mamografické vyšetření probíhá
Před vyšetřením si žena odloží horní část oděvu včetně spodního prádla. Poté přistoupí k mamografu, kde asistentka položí prs na podložku mamografu a shora ho zakryje další umělohmotnou destičkou, která udržuje prs v neměnné poloze. Každý prs je snímkován minimálně dvakrát z různých úhlů. Stlačení prsů může být nepříjemné, ale nemělo by být příliš bolestivé. Pokud je bolest nesnesitelná, požádejte asistentku, aby zmírnila tlak horní destičky.
Mamografické vyšetření trvá zhruba 30 minut. V některých případech je kvůli nepřehlednosti snímku provedeno ještě ultrazvukové vyšetření prsů a podpaží.
Co následuje po mamografickém vyšetření
Snímky z mamografu dostává po vyšetření lékař, který je specializován na jejich vyhodnocování. Výsledek vyšetření je buď sdělen ženě na místě na počkání nebo je zaslán jejímu lékaři. Nejčastěji je výsledek negativní a pokud je žena bez problémů, plánuje se další preventivní prohlídka až za dva roky. Pozitivní výsledek může mít dvě podoby:
- podezření na nezhoubný útvar v prsu – nejčastěji jde o cystu, fibroadenom nebo jiný nezhoubný útvar. V tomto případě je obvykle naplánována kontrolní prohlídka v termínu tří až šesti měsíců,
- podezření na zhoubný nádor v prsu – v tomto případě lékař seznámí pacientku se situací a naplánuje s ní další vyšetření, která potvrdí nebo vyvrátí původní podezření.
Video z vyšetření mamografem na idnes.cz: http://ona.idnes.cz/vysetreni-mamografem-0tq-/zdravi.aspx?c=A130528_141401_zdravi_pet
Seznam všech mamografických center v ČR: http://www.mamo.cz/index.php?pg=mamograficky-screening–centra–seznam
Zdroje:
Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.
Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009
http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost–mamograficke-vysetreni
http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost–rakovina-prsu–prevence