Odborníci varují před možnou invazí slimáků

Slimák zahradní
Slimák zahradní

Letošní zima byla podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu jednou z nejteplejších za posledních téměř 250 let, průměrná teplota se pohybovala okolo +3 °C, avšak v některých dnech teplota stoupala až k +14 °C. Podle odborníků teplé zimní počasí dostatečně nezničilo škůdce, např. vajíčka slimáků, kteří patří k největším hrozbám na zahrádkách.  Pokud chceme zabránit brzké „invazi slimáků”, je nezbytné proti nim efektivně postupovat hned od začátku sezóny. Za samozřejmé se dnes považuje pečlivý úklid zahrady, což ale samo o sobě nestačí. Na záchranu mladé zeleniny a květin před slimáky je vhodné použít ekologicky šetrné návnady obsahující fosforečnan železitý (Ferramol), tedy látku běžně se vyskytující v přírodě.

Nepřítel jarní úrody: slimák

Slimáci útočí nejprve na mladou sadbu, listy salátu, cuket a další vzcházející zeleninou a květinami.  „Slimáci dokážou během pár dnů sežrat neuvěřitelné množství rostlin, a tím způsobit značné škody. Většina lidí výskyt slimáků zaznamená, až když má zahradu zdevastovanou a napůl sežranou. Proto je nutné zahradu neustále sledovat a již při prvním výskytu začít proti slimákům bojovat za pomoci návnad, nejlépe s účinnou látkou přírodního původu. Takovou látkou je například Ferramol, obsahující fosforečnan železitý. Tento přípravek je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce,“ radí specialistka Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff, která vyrábí přípravky proti slimákům, mravencům a dalším škůdcům. Množství slimáků se pravděpodobně bude v různých lokalitách lišit, ale i tak je třeba se na ně připravit a snažit se předcházet jejich přemožení. Velmi důležitá jsou totiž i preventivní opatření proti možným škůdcům.

Čistota půl zdraví platí i pro zahrádku

Na jaře je třeba pečlivě zahradu uklidit, vyhrabat zafoukané zbytky loňského spadaného listí, aby si zde slimáci nemohli vytvořit úkryt. Na prázdných záhonech se mohou v půdě vyskytovat vajíčka slimáků, proto je dobré půdu pořádně prokypřit. Prokypřením lze zlikvidovat nejen vajíčka slimáků, ale také jejich skrýše.

Vzhledem k tomu, že proti slimákům bojujeme na zahradě, kterou obýváme, je vhodné používat návnadu, která neohrožuje zdraví lidí ani zvířat. Nejvhodnější je použít přípravek (Ferramol), jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě. Při použití této návnady nedochází u slimáků k nadměrné tvorbě slizu, a povrch záhonů zůstává čistý. Na záhonech nezůstávají uhynulí slimáci, protože se po požití granulí stáhnou s pocitem nasycení do skrýší, kde později uhynou. Další jeho velkou předností je, že je při náhodném požití neškodný pro domácí a jiná zvířata (ježky, ptáky apod.).

Desatero pro přípravu zahrady proti slimákům

  1. Ukliďte zahradu po zimě, odstraňte staré listí a trávu, prohlížejte mulčovací kůru.
  2. Nenechávejte na zahradě dlouhodobě složené dříví, kamení apod. Jsou to dobré skrýše pro slimáky.
  3. Pravidelně kontrolujte zahradu, zejména nové výsadby mladých rostlin.
  4. Pečlivě prokypřujte půdu, čímž zničíte skrýše a vajíčka slimáků.
  5. Slimáci jsou nejaktivnější v noci. Zahradu a skleníky zalévejte ráno, nikoliv večer, aby záhony mohly oschnout.
  6. Na okraje zeleninových, trvalkových a jiných záhonů je vhodné vysazovat rostliny, které slimáky odpuzují, např. orlíček, bergénie, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek, řeřicha apod.
  7. Malé záhony můžete chránit obrubníky a plůtky. Přirozené mechanické překážky slimákům můžete vytvořit z kamenné moučky, písku, vápna nebo dřevěného popele. Fungují však jen za suchého počasí.
  8. Připravte si pro slimáky úmyslnou skrýš: na stinné místo umístěte prkno a pod něj vlhký hadr. Pod prkno se slimáci začnou slézat a každodenní kontrola odhalí, zda brzy nastane jejich invaze. Větší výskyt slimáků je signálem k použití návnady.
  9. Často sekejte trávník, nenechte trávu přerůst.
  10. Nejúčinnějším prostředkem proti slimákům jsou návnady s přírodní účinnou látkou. Pořiďte si včas jejich dostatečnou zásobu.

Zdroj: www.4info.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *