Vytvořte si plán, jak přestat kouřit

Přestat kouřit je obtížné. Odvykání z náhlého popudu obvykle úspěšné nebývá, lepší je vytvořit si plán, jak budete postupovat.

1. Stanovte si datum, kdy přestanete kouřit

Předem si stanovte den, kdy přestanete kouřit. Tento den by neměl být příliš vzdálený, ani příliš blízký, optimální doba je jeden až dva týdny. Datum vyberte pečlivě, nemělo by jít o den, o kterém víte, že bude velmi stresující, např. kvůli práci, nebo den, kdy vás bude kouření více lákat, např. večer s přáteli v kuřáckém podniku.

2. Řekněte rodině a přátelům o svém plánu přestat kouřit

Odvykání kouření je snazší, pokud vás vaše okolí v rozhodnutí podporuje, proto jim dejte předem vědět, že se chystáte přestat kouřit. Zvláště rodině a nejbližším přátelům vysvětlete, jaké máte k odvykání důvody a jaké jsou vaše plány. Na začátku odvykání zkuste naplánovat aktivity, které nevybízejí ke kouření (namísto rušné kuřácké restaurace zvolte kino nebo večeři v nekuřácké restauraci). Pokud někdo z vašeho okolí kouří, požádejte jej, aby na začátku vašeho odvykání nekouřil ve vaší blízkosti, popř. aby se pokusil přestat kouřit s vámi.

3. Získejte co nejvíce informací o odvykání kouření

Informace vám pomohou pochopit vaši závislost na tabáku a připravit se na výzvy s odvykáním spojené. Abstinenční příznaky mohou být velmi nepříjemné, zvláště v prvních dnech a týdnech po ukončení kouření. Připravte sebe i svou rodinu a přátele na to, že se na počátku odvykání můžete chovat jinak než obvykle. Při odvykání je častý neklid, deprese, zvýšená vznětlivost nebo snížená schopnost koncentrace. Všechny tyto potíže jsou však jen dočasné a postupně vymizí.

Předem se také informujte o pomocné léčbě při odvykání kouření, tedy především o náhradní nikotinové terapii nebo o lécích, které vám může předepsat váš lékař. Pomocná léčba zvyšuje šance na ukončení závislosti na nikotinu až o polovinu.

4. Odstraňte cigarety a jiné tabákové výrobky ze svého bytu, auta a zaměstnání

Před rozhodujícím dnem odstraňte všechny cigarety a tabákové výrobky, zapalovače i popelníky ze svého bytu, auta i kanceláře v zaměstnání. Pokud jste byli zvyklí kouřit v autě, nechte jej odborně vyčistit, aby v něm nebyl cítit cigaretový kouř. Doma důkladně ukliďte, vyperte přikrývky a potahy, mokře vyčistěte koberce.

5. Připravte si plán pro situace, kdy budete cítit silnou potřebu kouřit

Při odvykání kouření se velmi často ocitnete v situaci, kdy budete mít silnou chuť na cigaretu. Nepříjemný pocit trvá obvykle jen pár minut, je proto vhodné připravit si na tuto dobu nějakou náhradní činnost – žvýkání žvýkačky, hraní oblíbené hry na telefonu nebo chůzi do schodů. Další osvědčené metody najdete v článku Co dělat při silné chuti na cigaretu.

6. Poraďte se o svém plánu s odborníkem na odvykání kouření, příp. se svým lékařem nebo lékárníkem

V Česku existují pojišťovnami hrazené poradny pro odvykání kouření, které se nazývají Centra pro závislé na tabáku a fungují obvykle na pneumologických odděleních nemocnic – nejbližší centrum si můžete vyhledat zde. Pomoci s odvykáním kouření vám může také váš praktický lékař nebo farmaceut. Zejména pokud vaše předchozí pokusy o ukončení kouření skončily nezdarem, může vám odborné vedení velmi pomoci.

Zdroj: http://smokefree.gov/steps-to-prepare