Příznaky rakoviny prsu

Existují příznaky (změny), které nás musí varovat, že se s prsy něco děje, existují příznaky (změny, známky), které jsou nevýznamné. Každá žena musí vědět, co je normální změnou prsu a co ne.

Co je normální?

 • Normální je, když prsy občas bolí. Bolí obvykle oba dva prsy, nejčastěji před menstruací, v těhotenství nebo když začnete užívat antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, které předepisuje ženám gynekolog proto, aby lépe snášely potíže, které přináší přechod. Hormonální pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu poměrně malá. Pozor, neznamená to však, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.
 • Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i v průběhu těhotenství dojde nakonec ke zklidnění bolestivého pocitu.
 • Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok malého množství tekutiny, někdy třeba jen kapička. Průhledná nebo mírně zakalená, dokonce i nazelenalá kapička nevěstí nic špatného. Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

Co není normální? Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

 • Není normální, když se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl. Nemusí to automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografemnebo ultrazvukem.
 • Není normální, když se na bradavce objeví krvavý výtok. Takový výtok nelze přehlédnout. Objevuje se sám od sebe a dělá flíčky na prádle. Když lehce zmáčkneme dvěma prsty bradavku nebo dvorec, což je tmavý kruh kůže okolo bradavky, vytéká tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu, která vynikne především na bílém podkladě. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko. Jde o varování, které se nesmí přehlížet a je nutno okamžitě navštívit lékaře.
 • Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.
 • Není normální, když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu, který je doprovázen zčervenáním prsu, je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak, se kterým se chodí bez prodlení k lékaři.
 • Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.
 • Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče (ale pozor, samozřejmě není oranžová).
 • Není normální, když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami, je jakoby “olepená”, snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o jemném krvácení z kůže okolo bradavky.
 • Všechno, “co není normální”, musí vidět lékař gynekolog nebo praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat jeho návštěvu a trvat na tom, aby ji lékař poslal do specializovaného centra na mamografické vyšetření.

Zdroj:

Májek, O., Daneš, J., Skovajsová, M., Bartoňková, H., Šnajdrová, L., Gregor, J., Mužík, J., Dušek, L. Mamo.cz – Program mamografického screeningu v České republice [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2015. [cit. 2015-02-17]. Dostupný z WWW: http://www.mamo.cz. ISSN 1804-0861. Verze 1.4c. (text je použit použit se svolením zástupce webu)