Hormonální substituční terapie v přechodu a po menopauze

V období přechodu žena postupně ztrácí schopnost otěhotnět. Vaječníky se zmenšují, ovulace se stává nepravidelnou a hladiny ženských pohlavních hormonů kolísají, v období menopauzy se některé z nich zcela přestávají tvořit. Kolísající hladiny hormonů způsobují u mnoha žen nepříjemné projevy, zejména návaly horka, noční pocení nebo suchost poševní sliznice.

Jako léčba na odstranění těchto potíží byla dříve ženám často doporučována hormonální substituční terapie, která spočívá v užívání ženských pohlavních hormonů, které se přestávají v těle tvořit právě během přechodu. Terapie je u většiny žen přínosná v tom, že zmírní příznaky menopauzy, ovšem podle nových výzkumů1 s sebou nese také významná zdravotní rizika.

Rizika hormonální substituční terapie

Podle publikace1 amerického Národního institutu pro stárnutí z roku 2012 zvyšuje hormonální substituční terapie následující rizika:

  • riziko onemocnění srdce a srdečního infarktu,
  • riziko cévní mozkové příhody,
  • riziko žilní trombózy,
  • riziko rakoviny prsu,
  • u žen nad 65 let riziko rozvoje demence.

Lékaři tedy nyní doporučují hormonální substituční terapii jen ženám s vážnými potížemi, a to po co nejkratší dobu a v co nejnižších účinných dávkách. Hormonální léčba by neměla být předepisována ženám, které mají v anamnéze prodělaný infarkt, nádorové onemocnění, zejména rakovinu prsu, mozkovou mrtvici, trombózu či onemocnění jater. Riziková je hormonální substituční terapie také pro ženy se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, např. kvůli výskytu rakoviny prsu v rodině nebo kvůli genetické dispozici.

Doplňky výživy jako náhrada hormonální substituční terapie

Na trhu je mnoho potravinových doplňků, které jsou inzerovány jako vhodné pro zmírnění obtíží spojených s přechodem a menopauzou. Při rozhodování o jejich koupi byste měli zvážit skutečnost, že tyto doplňky neprošly testováním účinnosti ani bezpečnosti srovnatelným s léčivými přípravky. O užívání takových doplňků, včetně mulltivitamínových přípravků, se vždy poraďte s lékařem nebo ho o jejich užívání alespoň informujte, protože tyto doplňky mohou mít vliv na účinnost léků, které vám lékař předepisuje.

Zdroje:

1 http://www.nia.nih.gov/health/publication/hormones-and-menopause

Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

http://www.nia.nih.gov/health/publication/menopause-time-change/introduction