Rentgen pasáže trávicím traktem

Rentgen pasáže trávicím traktem umožňuje zhodnotit stav hltanu, jícnu, žaludku a tenkého střeva a sledovat průchod potravy horní částí trávicí soustavy. Při vyšetření je možné diagnostikovat vředy, nádory nebo zúžení v orgánech trávicí soustavy nebo zhodnotit tíži refluxní choroby jícnu.

Příprava na rentgen pasáže trávicím traktem

Před vyšetřením je vhodné alespoň 8 hodin nepít, ani nejíst. Před vyšetřením nekuřte a nežvýkejte žvýkačku. Pokud užíváte jakékoli léky, poraďte se s lékařem o jejich užívání před a po rentgenu. Lékaři sdělte také případnou alergii na jód, jakákoli onemocnění štítné žlázy nebo možné těhotenství.

Jak rentgen pasáže trávicím traktem probíhá

Pacient si před vyšetřením odloží horní část oděvu a uloží se na polohovací lůžko. Poté podle pokynů lékaře popíjí buďto baryovou kontrastní látku (hustá tekutina s křídovou a ovocnou chutí) nebo jódovou kontrastní látku (čirá tekutina s hořkou chutí). Lékař sleduje na monitoru průchod tekutiny trávicím traktem a pořizuje snímky. Během vyšetření lékař polohuje lůžko do různých sklonů nebo rukou tlačí na břicho pacienta, aby se látka dostala do všech potřebných míst. V některých případech je navíc pacientovi podán tenkou trubičkou do žaludku vzduch pro lepší přehlednost, popř. je požádán o polknutí granulí, ze kterých se v žaludku uvolňuje oxid uhličitý.

Po vyšetření je vhodné hodně pít, aby se pomocné látky rychleji vyloučily z těla. Několik dní po vyšetření může mít stolice jinou barvu, obvykle růžovou nebo bílou, což neznamená nic vážného.

Komplikace rentgenu pasáže trávicím traktem

Komplikace po tomto vyšetření nejsou časté. Požití baryové látky může vyvolat zažívací potíže, jako je nadýmání, průjem, zácpa nebo zvracení. Jódová kontrastní látka může vyvolat alergickou reakci v podobě kopřivky, otoků nebo problémů s dýcháním. Dávky rentgenového záření použité při vyšetření jsou velmi nízké a nemají negativní účinky na organizmus.

Zdroje:

Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

http://www.fno.cz/documents/informovane-souhlasy/Pasaz_gastrointestinalnim_traktem_IS_r01.pdf