Polysomnografie

Polysomnografie je celonoční vyšetření spánku ve spánkové laboratoři. Využívá se při diagnostice různých spánkových abnormalit, např. spánkové apnoe, periodických pohybů nohou, při podezření na noční záchvaty epilepsie nebo při nadměrné denní spavosti.

Příprava na polysomnografii

Na polysomnografii se není třeba nijak zvlášť připravovat. Před vyšetřením neužívejte léky ovlivňující spánek, např. sedativa, a nepijte nápoje s povzbuzujícím účinkem (káva, čaj, alkohol). Pacienti si obvykle přinášejí vlastní pyžamo, nejlépe s rozepínáním na hrudníku. Den před vyšetřením by měl mít pacient běžný denní režim, aby nebyl výsledek vyšetření ovlivněn např. nedostatkem spánku nebo nadměrnou fyzickou aktivitou v předchozím dni.

Jak polysomnografie probíhá

Vyšetření se provádí ve spánkové laboratoři v nemocnici. Po převléknutí do pyžama připevní ošetřující personál pacientovi na tělo různé elektrody a senzory, které budou během spánku zaznamenávat tělesné funkce. Obvyklé je také nahrávání celé doby spánku na video. Senzory mohou sledovat elektrickou aktivitu mozku během spánku, hladinu kyslíku v krvi, množství vdechovaného a vydechovaného vzduchu, srdeční tep, krevní tlak nebo pohyby očí, čelisti a nohou.

Z výsledků je možné vyčíst, jak dlouho trvalo, než pacient usnul, jak dlouho spal, zda se během noci probouzel, jak dlouhé byly různé fáze spánku. Zaznamenány jsou také informace o pohybu těla během spánku nebo o případných pauzách v dýchání.

Vyšetření je zcela bezpečné a ihned po testu je možné pokračovat v běžných denních aktivitách.

Zdroje:

Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc., 2004

http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/klinika-detske-neurologie-uk-2-lf-a-fn-motol/informace-pro-pacienty/centrum-pro-poruchu-spanku-u-deti/