Křečové žíly jsou onemocnění, při kterém dochází z důvodu zhoršené cirkulace krve ke zvětšení a zkroucení povrchových žil, nejčastěji na nohou a nártech. Jedná se o běžné onemocnění, kterým trpí podstatná část starších osob, ženy častěji než muži. První křečové žíly se obvykle objevují po 40. roce věku, u žen však často vznikají již během těhotenství.
Pro některé lidi jsou křečové žíly jen kosmetickým problémem, který jim nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, ale v řadě případů jde o bolestivé onemocnění, které omezuje běžné činnosti a přináší riziko komplikací.
Jak křečové žíly vypadají
- zvětšené a zkroucené žíly dobře viditelné pod pokožkou na nohou,
- žíly mají výraznou modrou nebo fialovou barvu,
- bolesti nohou, křeče, pocit těžkých nohou, mravenčení v nohou,
- pálení a svědění v okolí křečových žil,
- otoky lýtek.
Rizikové faktory křečových žil
- věk,
- genetické faktory,
- těhotenství,
- obezita,
- dlouhé stání, příp. sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu.
Léčba křečových žil
Režimová opatření jsou popsána v samostatném článku o prevenci křečových žil.
Kompresní léčba křečových žil:
Elastická obinadla – aplikace elastického obinadla vyžaduje určité zkušenosti, protože je nutné dodržet konkrétní tlak na různá místa končetiny. Nejvyšší tlak by měl být na nártu a směrem nahoru by měl tlak klesat.
Kompresní punčochy – nevyžadují zaškolení, síla tlaku na končetinu je předem dána. Existují různé délky punčoch a několik kompresních tříd podle síly tlaku na končetinu.
Sklerotizace křečových žil
Při této metodě se do postižených žil injekčně aplikuje látka, která způsobí jejich postupné uzavření. Zákrok je pro většinu osob nebolestivý, po zákroku je na ošetřené místo přiložen kompresní tampón a pacientka si oblékne kompresní punčochy. Kompresní punčochy je třeba nosit ještě několik týdnů po zákroku. Místa ošetřená sklerotizací by se neměla několik týdnů po zákroku vystavovat slunci. Rizikem sklerotizace je tvorba modřin nebo pigmentových skvrn v místě aplikace sklerotizačního roztoku, tyto by měly zmizet v průběhu několika týdnů, max. měsíců. Sklerotizace je léčbou již existujících křečových žil, nezabraňuje jejich tvorbě na dalších místech. V případě potřeby lze léčbu opakovat zhruba po roce.
Laserová léčba křečových žil
Laserová léčba je nejnovější léčbou křečových žil, používá se zejména u menších křečových žil a metličkových žilek.
Chirurgická léčba křečových žil
Křečové žíly mohou být také odstraněny chirurgicky. Tyto zákroky jsou vyhrazeny pro vážnější případy, které již způsobují komplikace. Zákroky se nazývají stripping a flebektomie.
Před podstoupením jakéhokoli zákroku se vždy poraďte se svým lékařem.
Kdy kontaktovat lékaře
- pokud jsou křečové žíly velmi bolestivé nebo zarudlé,
- pokud se na místě křečové žíly vytvoří otevřená rána, tzv. bércový vřed,
- pokud je jedna noha nateklejší než druhá.
Komplikace křečových žil
Nejčastější komplikací křečových žil je zánět povrchových žil (==připravujeme==), při kterém dochází k zarudnutí a ztvrdnutí postižené žíly. Závažnější komplikací je vytvoření otevřené rány na povrchu kůže v místě křečové žíly, tzv. bércového vředu (==připravujeme==). Nejzávažnější komplikací křečových žil je žilní trombóza, při které krevní se v žíle vytvoří sraženina, která může dále způsobit plicní embolii a ohrozit tak pacienta na životě.
Zdroje:
Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.
Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009
http://www.plasticka-chirurgie.info/novinky/sklerotizace-aneb-jak-na-krecove-zily-a-metlickove-zilky