Kolonoskopie

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva. Provádí se při podezření na rakovinu tlustého střeva nebo v rámci její prevence, při krvácení do stolice nebo pro objasnění příčin zažívacích potíží (zácpy nebo průjmu). Během vyšetření je možné odebrat vzorky tkáně tlustého střeva, odstranit případné střevní polypy nebo zastavit drobná krvácení ve střevě.

Preventivní kolonoskopie je doporučována pacientům poprvé ve věku 55 let a poté co 10 let, popř. v kratších intervalech při zvýšeném riziku rakoviny tlustého střeva (např. při přítomnosti rakoviny tlustého střeva v rodinné anamnéze).

Příprava na kolonoskopii

Jeden až tři dny před vyšetřením je třeba upravit stravu, obvykle je nutné jíst pouze kašovité nebo tekuté pokrmy. Během odpoledne den před vyšetřením užívá pacient projímadlo, aby došlo k úplnému vyprázdnění tlustého střeva. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, poraďte se o jejich užívání před kolonoskopií s lékařem.

Jak kolonoskopie probíhá

Vyšetření se obvykle provádí v analgosedaci. Pacient si před vyšetřením odloží spodní část oděvu a lehne si na lehátku na levý bok. Lékař ho napolohuje do vhodné polohy a vsune mu přes konečník do střeva ohebnou tenkou hadičku, která se nazývá kolonoskop. Kolonoskop měří asi 1 metr a má na konci kameru, kterou se přenáší obraz ze střeva na monitor lékaře. Kolonoskop je dutý, aby se jím daly prostrčit další nástroje, např. na odběr vzorků střeva nebo drobné zákroky. Kolonoskopie trvá 20 až 30 minut. Vyšetření je považováno za nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé, zvláště při použití analgosedace.

Opatření po kolonoskopii

Den po kolonoskopii se doporučuje jíst pouze dietní stravu, jiná opatření nejsou nutná. Pacienti s analgosedací by měli mít zajištěn doprovod domů.

Komplikace kolonoskopie

Kolonoskopie je velmi bezpečné vyšetření, které obvykle není rizikové. Výjimečně může při kolonoskopii dojít k poranění sliznice tlustého střeva, což může vyvolat krvácení a infekci. Jen velmi vzácně dojde při kolonoskopii k protržení stěny tlustého střeva, což je situace, kterou je třeba řešit chirurgicky. Tyto komplikace jsou častější u pacientů ve vyšším věku1.

Zdroje:

1 Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.

http://www.ikem.cz/www?docid=1004176

http://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost–kolorektalni-screening–co-me-ceka–screeningova-kolonoskopie