Návaly horka a pocení
Také v období klimakteria nám mohou pomoci bylinky. Umí si poradit s těmi úpornými projevy, které toto období ženy provází – návaly horka, pocení, neklid, problémy se spánkem. Ke zklidnění využijeme, lípu, olši, třezalku, bacopu. Ke zmírnění klimakterických problémů (především pocení) nám pomůže jmelí. Ženské hormony dodá ptačí jeřáb, lékořice, maliník, měsíček. Také mateří kašička je zde pomocná. V tomto období je zvlášť důležitá relaxace. K tomu můžou pomoci relaxační koupele – sedací koupel pro ženy, na nervy a zklidnění, na lymfatický systém.
Je třeba doplnit chybějící ženský hormon – bylina ptačí jeřáb, směs z pupenů rostlin černý rybíz-maliník. Vhodný je med obohacený o mateří kašičku a pupeny rostlin. Pocení zmírňuje jmelí. Dále pak výluhy z pupenů na zmírnění stresu a úzkosti – lípa, olše. Velmi dobré jsou relaxační koupele na zklidnění z bylin nebo bylinné spreje, které se aplikují na oblast hrudníku, zátylku či do spánkové oblasti. Vnikající je sedací koupel pro ženy, která očišťuje ženské ústrojí (vhodná je i po porodu nebo pro ženy s problematickou menstruací).
Nepravidelná menstruace v přechodu
Problémy v oblasti pravidelnosti menstruačního cyklu často vznikají po dlouhodobém užívání antikoncepce. Antikoncepce totiž zanáší a zaplísňuje organismus a proto je nejprve třeba organismus vyčistit. K tomuto účelu jsou velice vhodné bylinky a ještě víc gemmoterapeutika – výtažky ze zárodečných částí rostlin, které nejen léčí, ale i regenerují. Častým problémem v přechodu je velmi silné a dlouhé menstruační krvácení.
Které bylinky v tomto případě vybereme? Na pročištění břízu, pýr, dub, jasan, na odplísnění česnek, penízovku. Co dále pomůže tyto problémy řešit? Dodání podporujících ženských hormonů pomocí bylinných prostředků – ptačí jeřáb, lékořice, angelika, maliník, měsíček a to v různé podobě, nejraději v podobě tinktur. Dalším momentem, který může tento proces ovlivnit, jsou bylinné přípravky protizánětlivé, jako třezalka, olše, dále zklidňující organismus, lípa, eleuterokok, bacopa a nakonec není od věci zařadit ty, které podporují imunitu, stimulují nadledvinky – gemmoterapeutika z černého rybízu, lesního bezu hroznatého a ořešáku královského.
Cysty a myomy
Také cysty a myomy dnes ženy velmi trápí a často vedou k operačním zásahům, kterým se normálně snažíme vyhnout. Někdy tyto problémy zameškané jsou prekarcenózou, která může vést ke vzniku nádorových onemocnění.
Kde začneme s prevencí vzniku těchto problémů? Jednak u očisty organismu bylinnou léčbou v podobě různých tinktur, které mají čistící účinky, dále odplísňující – česnek, penízovka, šii take. Dnes již víme, že také je třeba organismus vyčistit od virů, bakterií i možných parazitů – zde můžeme použít tinkturu z lichořeřišnice, semen grepu, česneku, pelyňku, hřebíčku, amerického ořešáku, směsí bylin plasmofit, chlamysan, helmifit a dalších. I tady je důležité dodat do organismu ženské hormony pomocí bylinných prostředků ptačího jeřábu, maliníku, lékořice, měsíčku. Pomoci nám můžou i bylinné prostředky k vnějšímu použití, ke kontaktnímu působení. Na zduřelé uzliny na prsou obklady tinkturou z bezu černého, která má proticystické působení, dále směsi bylin bezu, lopuchu a čagy – zvané mamma gel. Na pomoc v prevenci cyst na děloze jsou velice účinné a využívané oleje – rakytníkový, tújový, grepový, které ošetřením pomocí namočených tampónů nám mohou pomoci i preventivně. Působí čistícím způsobem antibakteriálně, antivirově, antycysticky.
Autorka článku: Jarmila Podhorná, Naděje