Test okultního krvácení ve stolici

Test okultního krvácení ve stolici je významným nástrojem prevence rakoviny tlustého střeva. Krvácení ve stolici však může mít mnoho jiných příčin, např. Crohnovu chorobu, polypy, hemoroidy a jiná onemocnění. Pozitivní výsledek testu tedy není potvrzením rakoviny, je jen důvodem pro další vyšetření.

Zdravotní pojišťovny hradí pacientům preventivní test okultního krvácení ve stolici od 50 do 55 let jednou za rok, od 55 let jednou za dva roky. Test je možné také zakoupit v lékárně za cenu do 100 Kč a provést si jej i bez doporučení lékaře. Od 55 let je možné test nahradit provedením kolonoskopie jednou za 10 let.

Příprava na test okultního krvácení

Před testem již není nutné vynechávat určité potraviny, jako tomu bylo dříve. Jediným omezením testu je, že jej není možné provádět během menstruace.

Jak test okultního krvácení ve stolici probíhá

Test na okultní krvácení má obvykle podobu domácího testu. Pacient si test vyzvedne u lékaře, v lékarně nebo v laboratoři. V domácím prostředí pak po stolici odebere vzorek stolice nástrojem přiloženým k testu a vloží jej buď do nádobky s tekutinou nebo na vymezené políčko testu. Test, při kterém se vzorek stolice vkládá do nádobky s tekutinou, vyhodnocuje lékař nebo laboratoř. Domácí papírové testovací sady zobrazí výsledek testu obvykle do 5 minut.

Zdroje:

http://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost–kolorektalni-screening–co-me-ceka–test-okultniho-krvaceni-do-stolice