Gastroskopie

Gastroskopie je endoskopické vyšetření horní části zažívacího traktu. Vyšetřit při ní lze jícen, žaludek a horní část tenkého střeva. Při gastroskopii může lékař také odebrat vzorky sliznice k histologickému vyšetření, zastavit drobná krvácení cév v jícnu nebo žaludku nebo odstranit slizniční polypy. Pomocí endoskopu je také možné vytáhnout ze žaludku spolknuté předměty.

Příprava na gastroskopii

Před vyšetřením alespoň 6 hodin nejezte, ani nepijte. Případná potrava nebo tekutiny v žaludku by zhoršovaly přehlednost ve vyšetřovaných orgánech a mohly by vyvolat zvracení během vyšetření. Pokud užíváte jakékoli léky, poraďte se s lékařem o jejich užívání před a po gastroskopii.

Jak gastroskopie probíhá

Před vyšetřením si pacient obvykle odloží horní část oděvu a lehne si na bok se zakloněnou hlavou. Do krku je pacientovi vstříknuta znecitlivující látka, která omezí dávivý reflex. Pacientovi je možné podat také analgosedaci. Poté lékař vloží pacientovi do hrtanu tenkou hadičku a požádá pacienta, aby polykáním posunoval hadičku dolů směrem do žaludku. Na konci hadičky je malá videokamera, ze které se přenáší obraz na obrazovku v ordinaci.

Vyšetření je nepříjemné, ale není bolestivé, trvá 10 až 30 minut podle prováděných úkonů.

Opatření po gastroskopii

Po gastroskopii by pacient neměl ještě 2 hodiny jíst a pít. Kvůli znecitlivělým ústům a hltanu je totiž narušen polykací reflex a mohlo by dojít ke vdechnutí potravy. Pacienti s analgosedací by měli mít zajištěn doprovod domů.

Komplikace gastroskopie

Gastroskopie je velmi bezpečné vyšetření, které obvykle není rizikové. Výjimečně může při gastroskopii dojít k poranění sliznice jícnu, žaludku nebo tenkého střeva endoskopem, což může vyvolat krvácení a infekci. Jen velmi vzácně dojde při gastroskopii k protržení stěny jícnu, což je situace, kterou je třeba okamžitě řešit chirurgicky. Tyto komplikace jsou častější u pacientů ve vyšším věku1.

Zdroje:

1 Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.

Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

www.wikiskripta.eu/index.php/Gastroskopie

www.ikem.cz/www?docid=1004175