Chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, které se objevuje každoročně v různě velkých epidemiích. V Česku se  epidemie objevují nejčastěji v lednu a v únoru. Nejvíce nemocných je mezi dětmi a mladistvými, největší úmrtnost a riziko komplikací mají senioři.

Chřipka má inkubační dobu pouze 1 až 2 dny, přenos probíhá formou kapénkové infekce. Doba léčba je 7 až 14 dní.

Příznaky chřipky

Onemocnění začíná typicky náhle z plného zdraví, prvními příznaky jsou obvykle vysoká horečka (až ke 40°C) a celková slabost. Horečku obvykle doprovází zimnice, zvýšené pocení a ztráta chuti k jídlu. Dalšími příznaky jsou bolesti svalů, bolest hlavy, bolest v krku a kašel. Mezi příznaky chřipky obvykle nepatří rýma, může ale chřipku doprovázet.

U seniorů mohou být typické příznaky oslabeny, chřipka může probíhat bez horečky a bez kašle. Příznakem může být zmatenost nebo apatie, častěji se objevují komplikace – virový či bakteriální zápal plic, kardiovaskulární potíže, příp. také neurologické komplikace (encefalitida, meningitida).

Léčba chřipky

Léčba chřipky je zaměřena především na zmírnění příznaků a spočívá tedy v tlumení horečky a bolesti. Vhodné jsou léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. K léčbě dále přispívá dostatek tekutin a klid. Doporučovány jsou bylinkové čaje (z květů černého bezu, lípy nebo heřmánku nebo z listů jitrocele) a silné drůbeží vývary.

Ve vážnějších případech je možné pacientům podat virostatika, léčbu je ale nutné zahájit již na začátku onemocnění, nejlépe v prvních 48 hodinách.

Kdy kontaktovat lékaře

 • pokud je vám více než 65 let nebo máte chronické onemocnění, kontaktujte lékaře ihned na začátku onemocnění,
 • pokud máte příznaky zápalu plic – těžký kašel, výrazné zahlenění, vysoká horečka, bolesti na hrudi při hlubokém nádechu a výdechu.

Očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce je vhodné zejména pro:

 • starší osoby a osoby s chronickým onemocněním – protože mají při chřipce zvýšené riziko vzniku život ohrožujících komplikací,
 • děti a mladistvé – v kolektivech dětí se chřipka rychle šíří,
 • zdravotníci a pečovatelé – mají vyšší riziko nákazy.

Složení vakcíny proti chřipce se každý rok mění, výrobci při výrobě očkovací látky vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace. Nová vakcína pro daný rok je obvykle k dispozici v září. Nejvhodnější doba pro očkování je říjen až listopad. Účinnost vakcíny není 100%, protože virus chřipky je velmi proměnlivý. Vakcína však prokazatelně snižuje riziko onemocnění, popř. alespoň zmírní příznaky chřipky a riziko závažnějších komplikací.

Vakcína proti chřipce je v České republice ze zákona hrazena osobám nad 65 let, osobám s vybranými závažnými onemocněními a osobám ubytovaným ve vybraných zdravotnických a sociálních zařízeních. Konkrétní podmínky vám sdělí každá zdravotní pojišťovna.

Režimová preventivní opatření proti chřipce

 • vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi a místům s větší koncentrací lidí,
 • myjte si často ruce, rukama se nedotýkejte obličeje,
 • nepůjčujte si věci od jiných osob, nezdravte se podáváním ruky a líbáním,
 • používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhazujte do koše,
 • při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos,
 • jezte hodně ovoce a zeleniny,
 • pokud onemocníte, zůstaňte doma, abyste nenakazili další osoby v práci nebo ve škole.

Zdroje:

http://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/chripka_4664_2073_5.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka

http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/126290/chripka-10-bylinek-ktere-opravdu-pomuzou.html

Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.

Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009