S postupujícím věkem se u každého člověka mění kvalita a množství vlasů. Vliv na rychlost změn mají především genetické faktory.
Šedivění vlasů
Šedivění vlasů je jedním z nejznámějších projevů stárnutí. Vlasové folikuly produkují ve vyšším věku méně melaninu a vlasy tak ztrácí svou přirozenou barvu. Šedivění často začíná již po 30. roce věku, nejprve na skráních a později pokračuje směrem k vrcholu hlavy.
Na začátku je šedivých vlasů jen několik, po 85. roce věku je již naprostá většina lidí zcela bělovlasá. Šedivění je obvykle postupné, ale může proběhnout i velmi rychle, zejména vlivem velkého stresu. Počátek a rychlost šedivění jsou dány především geneticky a není možné je ovlivnit žádnými léky nebo potravinovými doplňky.
Ostatní ochlupení na těle (v obličeji nebo na končetinách) také postupně ztrácí barvu, ale obvykle k tomu dochází později než u vlasů. Pubické ochlupení a ochlupení v oblasti podpaží a hrudníku šediví nejpozději nebo vůbec.
Vypadávání vlasů ve vyšším věku
U dospělých osob roste každý vlas dva až pět let, poté má klidovou fázi dlouhou tři až čtyři měsíce a poté vypadne. Na jeho místě se pak vytvoří nový vlas, který prochází stejným cyklem. Dospělý člověk má na hlavě v průměru 100 tis. vlasů a každý den jich 50 až 100 vypadne. To, kolik má člověk vlasů, je dáno geneticky, počet vlasových folikulů se po narození již nemění.
S věkem dochází k řídnutí vlasů (čím dál více vlasů není po vypadnutí nahrazeno novými) a mění se také kvalita vlasů. Kromě změny barvy jsou vlasy také tenčí a křehčí. Řídnutí vlasů probíhá jinak u mužů a u žen.
Mužská plešatost
Plešatění je u mužů podmíněno hormonálně a může začít velmi brzy, již okolo 20. roku věku. Typické je ustupování vlasů na skráních a plešatění na temeni hlavy. Výsledkem může být částečná nebo úplná plešatost, často ještě před 60. rokem věku. Naproti tomu mužské ochlupení v obličeji v pozdějším věku často zhrubne a prodlouží se, to se týká zejména obočí a ochlupení v uších a v nose.
Ženská plešatost
Plešatění u žen má typicky podobu řídnutí vlasů, zejména na skráních a na temeni hlavy. Vlasů může být tak málo, že je pod nimi vidět pokožka hlavy, úplná plešatost je však u žen výjimečná. Také u žen ovlivňují množství a kvalitu vlasů hormony, ke změnám často dochází v těhotenství (po porodu se vše vrátí k předchozímu stavu) a také v menopauze. V menopauze bývají vlasy jemnější a řidší než dříve, naproti tomu ochlupení v obličeji může zesílit, zvláště na bradě a v okolí úst.
Kdy kontaktovat lékaře
Šedivění a řídnutí vlasů patří ke stárnutí a nejde nijak ovlivnit. Lékaře kontaktujte, pokud vám vlasy začnou náhle vypadávat ve větším množství než dříve. Může to být způsobeno onemocněním, např. štítné žlázy, nebo může jít o vedlejší účinek užívaných léků.
Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlas
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/004005.htm
Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009