Varování před vážnými vedlejšími účinky paracetamolu

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal zprávu, ve které informuje, že léčivá látka paracetamol může způsobovat vážné kožní reakce. Paracetamol je látka, která se běžně používá proti horečce a bolesti a není v běžném dávkování považována za rizikovou. U nás se prodává pod názvy Paralen a Panadol nebo jako součást kombinovaných léků na nachlazení a chřipku, jako je např. Coldrex.

FDA nyní varuje, že i při běžném dávkování může paracetamol u citlivých osob způsobit vážná kožní onemocnění v podobě vyrážek, puchýřů a rozsáhlých poškození pokožky, kterým předchází příznaky podobné chřipce. Dvě onemocnění (Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza) jsou vážná, vyžadují hospitalizaci a mohou končit smrtí. U třetího z nich, toxické pustulodermy, obvykle stačí vysadit lék s paracetamolem a pokožka se uzdraví do jednoho až dvou týdnů bez následků.

V současné době nejsou známy rizikové faktory pro rozvoj těchto reakcí, mohou se vyskytnout kdykoli, i když pacient již lék dříve bez problémů užíval. Pokud se u vás vyskytnou při užívání léků s paracetamolem jakékoli kožní reakce, přestaňte lék užívat a poraďte se s lékařem o dalším postupu.

Tyto vedlejší účinky se v USA vyskytují velmi vzácně, potvrzeny jsou pouze jednotlivé případy ročně, ale přesto je nutné o nich informovat. O varování budou doplněny také příbalové letáky přípravků s paracetamolem.

ir

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.