Desatero rad, jak vyhrát nad chřipkou

Chřipka je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění, na něž každoročně v ČR onemocní statisíce obyvatel. Chřipka patří také k vysoce nakažlivým virovým onemocněním. Vyskytuje se celosvětově a ročně zasáhne přibližně 10 – 15 % populace. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku.

S chřipkou lidstvo bojuje po staletí a možná i tisíciletí. Epidemie chřipky v minulosti zabila více lidí než mnohé války – stačí si jen připomenout Španělskou chřipku, která vypukla v roce 1918 a celkem na ni zahynuly desítky milionů lidí. Medicína od těch dob sice razantně pokročila, ale ani dnes se nevyplatí chřipku podceňovat.

Rada č. 1 – Nepodceňujte příznaky a začněte s léčbou včas

Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, což vede k tomu, že ji lidé podceňují. Vzhledem k možným vážným důsledkům je však důležité nebrat její průběh na lehkou váhu. „Začátek chřipky je obvykle náhlý, projevuje se vysokou horečkou 38–40 °C, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a v neposlední řadě i dráždivý, suchý kašel. Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním. A zatímco při správné léčbě akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3–5 dnů, další příznaky během 7–10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i v řádu týdnů,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Rada č. 2 – Odložte antibiotika, nepomohou vám

Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají. V některých případech se nasazují antivirotika, ale i přesto zůstává základní terapií chřipky nadále symptomatická léčba. V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci – zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku. U nás se k mírnění těchto příznaků chřipky používají nejčastěji přípravky s obsahem paracetamolu, například Paralen 500 horký nápoj bez cukru 500 mg.  Má formu sypkého prášku s citronovou chutí a vůní, který se rozpustí v horké vodě a následně vypije. Proto může být pro některé pacienty příjemnější na užívání oproti klasickým tabletám. Kromě snižování horečky je tento přípravek vhodný také při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, bolesti svalů a kloubů provázející chřipku a nachlazení a bolesti zad. Podává se pacientům od 12 let věku. Vzhledem ke svému nulovému obsahu cukru ho mohou užívat i diabetici, vhodný je také pro pacienty s vysokým krevním tlakem či krátkodobě pro těhotné a kojící ženy.

Rada č. 3 – Dbejte na doporučené dávkování

Správné dávkování hraje důležitou roli při efektivní léčbě. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku pro pacienty.  Například u přípravku Paralen 500 horký nápoj se dospělým a dospívajícím starším 15 let podávají 1–2 sáčky rozpuštěné v šálku horké vody několikrát denně, přičemž interval mezi jednotlivými dávkami nemá být kratší než 4 hodiny. Pacientům ve věku od 12 do 15 let při tělesné hmotnosti 40–50 kg se podává 1 sáček v 6hodinových intervalech.

Rada č. 4 – Dopřejte si klid na lůžku a tekutiny

„Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či školy, nesportujte, ani nevykonávejte žádné náročnější fyzické úkony. Dále je potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin, abyste nahradily ztráty vzniklé pocením. Odlehčete také stravu a zvyšte příjem vitaminu C,“ upozorňuje MUDr. Michal Lazák.

Rada č. 5 – Od horečky uleví i zábaly

Léčbu horečky (zejména u dětí) se doporučuje doplnit i zábaly a sprchováním. Při zábalech používejte vlažnou vodu o zhruba 25 °C, zábaly přikládejte na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikujte je třikrát za 2 hodiny. Sprchování nebo spíše omývání houbou se provádí ve vodě o teplotě 29 až 32 °C. Omývejte trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. Dejte si však pozor – u malých dětí se sprchování nedoporučuje vůbec, u větších pak záleží na jejich toleranci. Obecně se tyto metody nesmí používat, má-li nemocný pacient mramorovanou kůži, studené končetiny a při jeho dyskomfortu.

Rada č. 6 – Omezte kontakt s okolím

„Jste-li nemocní, měli byste omezit kontakt s okolím a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Raději zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál. Nejrizikovější je totiž úzký kontakt s kašlajícím nemocným, tj. cca do 1 metru,“ varuje MUDr. Michal Lazák. Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.). Buďte ohleduplní. Kašlete či kýchejte do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidujte a případně využijte i roušku přes obličej, která rovněž snižuje riziko nakažení okolí.

Rada č. 7 – Pozor na nákazu od vašich dětí

Malé děti jsou největšími přenašeči chřipky. Mezi dětmi bývá zpočátku nemocnost nejvyšší, zvláště mezi mladšími školáky. Pokud vaše dítě onemocní, myslete nejen na jeho léčbu, ale zvyšte preventivní opatření i u sebe. Nemocné děti totiž snadno infikují zejména své vlastní rodiče či prarodiče. A u dospělých pak může mít chřipka daleko vážnější důsledky. Ačkoliv je starší část populace obvykle poslední cílovou skupinou chřipky, riziko vzniku následných komplikací je u nich mnohem vyšší.

Rada č. 8 – Podzim je nejrizikovějším ročním obdobím

Chřipka je velmi nakažlivá a obvykle se rozšiřuje v určitých obdobích roku, hlavně od podzimu do začátku jara. V tomto období tedy zvyšte svou pozornost, protože přináší řadu nástrah na lidský organismus. Ovšem ani ve zbytku roku nemusíte mít klid. K chřipkovitým potížím někdy i s horečkou dochází i v létě, i když méně často, a bývají označovány jako „letní chřipka“.

Rada č. 9 – Myslete na prevenci

Při chřipce má zásadní roli prevence. Chcete-li chřipce předcházet a snížit riziko nákazy, udělejte ve svém životě pár změn. „Důležitá je správná životospráva, dostatečný pobyt venku, otužování, saunování, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (přírodní antivirotikum), čerstvé citrusy, kysané zelí, salát, špenát či brokolici. V době epidemie chřipky pak zvyšte svou hygienu, myjte si často ruce, nemněte si oči a obličej a často větrejte. Pokud to jde, omezte i návštěvy kin nebo divadel a nepobývejte v zakouřených místnostech,“ nabádá MUDr. Michal Lazák.  

Rada č. 10 – Zvažte očkování

Specifickou prevencí chřipky je očkování. Je pro vás vhodné zejména, jste-li starší 65 let nebo trpíte nějakým chronicky onemocněním, popř. pro ty z vás, kteří jsou ve své profesi vystaveni většímu riziku infekce (tzn. zdravotníci, učitelé, zaměstnanci pošt, supermarketů, cestovatelé). Očkování sice neposkytuje 100% ochranu před onemocněním, ale výrazně snižuje výskyt komplikací.

PARALEN® horký nápoj bez cukru 500 m je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

PARALEN® horký nápoj bez cukru 500 mg – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za jedno balení 12 sáčků je 79,90 Kč.

Zdroje:

  1. Chlíbek: Chřipka – stále aktuální a nová. Interní medicína 2008 10 (9). Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/09/04.pdf
  2. Kynčl, Havlíčková: Chřipka – opomíjené preventabilní onemocnění. Medicína pro praxi 2011 8(9). Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/02.pdf
  3. Vyhnánková: Chřipka a nachlazení – prevence a léčba. Praktické lékárenství 2014 10(1). Dostupné z: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2014/01/04.pdf
  4. Kostiuk P.: Léčba chřipky a nemocí z nachlazení. In: Edukafarm farmi news. Dostupné z: http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/19/60_chripka.pdf
  5. Havlík: Chřipkovitá onemocnění a jejich léčba. Interní medicína pro praxi 2001/1. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/01/02.pdf
  6. Slíva: Symptomatická léčba chřipky. Praktické lékárenství 2012 8(1). Dostupné z: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2012/01/11.pdf
  7. Seifertová: Léčba horečky u dětí prakticky. Edukafarm 1/2012. Dostupné z: http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/16/38_horecka.pdf
  8. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Podzimní nemoci. Dostupné z: http://www.vfn.cz/priloha/526fafe0be51c/podzimni-nemoci.pdf
  9. SPC přípravku PARALEN HORKÝ NÁPOJ BEZ CUKRU 500 MG, datum revize textu 27. 7. 2016
  10. Co je to pandemie chřipky. Dostupné z: http://www.ordinace.cz/clanek/co-je-to-pandemie-chripky/

Zdroj: Allmedia4U.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *