Bolí vás často záda? Příčina může být ve vaší ložnici

Jste často unavení a již po probuzení vás bolí záda? Na vině může být stará nestabilní postel nebo nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je pak nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři. Nekvalitní a nedostatečný spánek má také negativní vliv na psychiku a snižuje obranyschopnost. Co může za bolesti zad a zhoršenou kvalitu spánku?

  1. Příliš měkká nebo proleželá matrace

Pozornost věnujte v první řadě matraci ve své posteli.  „Pokud je matrace totiž příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proležená, tělo zase nemá dostatečnou oporu pro dobrý odpočinek,“ upozorňuje Jakub Šoufek z Johann Malle.

  1. Syntetické materiály

Tělo si správně neodpočine ani pokud dlouhodobě ulehá na nekvalitní matraci z umělých a nevhodných materiálů. Nejlépe se tělu přizpůsobí přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější. Matrace z přírodních materiálů jsou zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu. „Pro výrobu přírodních matrací se používá bavlna, koňské žíně, přírodní kaučuk, kokosová, konopná a lněná vlákna, ovčí vlna i exotické materiály jako je velbloudí vlna. Kombinace různých materiálů ve vrstvách propůjčuje každé matraci unikátní vlastnosti,“ vysvětluje Jakub Šoufek z Johann Malle.  Matrace z přírodních materiálů se vyznačují vysokou stabilitou, trvanlivostí a mechanickou odolností.

  1. Jedna matrace na celý život

Jako neexistuje jedna univerzální matrace vhodná pro všechny, tak není jedna matrace napořád. Lidé totiž mají individuální nároky podmíněné svou tělesnou vahou i zdravotním stavem a každá matrace časem ztratí své užitné vlastnosti. Obecně platí, že stará a proležená matrace tělu nesvědčí. Kvalita matrace je navíc přímo úměrná i kvalitě spánku. Také je třeba si uvědomit, že na lůžku trávíme více než tři tisíce hodin ročně a téměř třetinu života prospíme. S ohledem na naše zdraví je proto vhodné měnit matraci alespoň po deseti letech.

  1. Nevhodný polštář

Nepodceňujte ani polštář, na kterém každou noc spíte. „Polštář totiž slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Patříte-li k lidem, kteří během spánku často střídají polohy, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. Ať už budete zkoušet jakýkoli polštář nebo matraci, musíte se cítit především pohodlně a příjemně,“ uzavírá Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Zdroj: www.aspen.pr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.