Návaly horka a noční pocení

Návaly horka a noční pocení zažijí během přechodu až tři čtvrtiny žen.1

Návaly horka

Návaly horka obvykle přicházejí náhle a mají nejčastěji podobu zarudnutí a pocitu horka na horní části těla, zejména na obličeji a na krku. K tomu se může přidat pocení, někdy následované zimnicí. Pocení může být až tak silné, že promáčí oblečení. Některé ženy pociťují před nebo při návalech horka zrychlené bušení srdce a pocity úzkosti.

Noční pocení

Noční pocení jsou návaly horka s výrazným pocením, které se stanou během noci a často vedou k probuzení. Pocení je někdy tak silné, že žena si musí nejen převléknout pyžamo, ale také vyměnit ložní povlečení.

Míra problémů je individuální, návaly horka se mohou objevovat několikrát za den nebo jen několikrát za měsíc. Intenzita návalů je také různá, od mírného pocitu horka po propocení oblečení. Potíže mohou začínat i několik let před menopauzou a trvat ještě několik měsíců i let po ní. Část žen trpí návaly horka ještě v šedesáti nebo i sedmdesáti letech.

Prevence návalů horka

Prevence návalů horka je obtížná, protože jejich výskyt závisí především na vrozených dispozicích. Přesto se můžete pokusit vysledovat, jestli nejsou návaly horka vyvolány nějakou činností, např. konzumací alkoholu nebo kávy, horkého nebo ostrého jídla, stresem nebo únavou, a těmto spouštěčům se poté snažit vyhnout. Vhodné v každém ohledu je také udržovat své tělo v dobré fyzické kondici a zdravě se stravovat.

U některých žen může návaly horka zmírnit hormonální terapie, ta však má i svá zdravotní rizika, proto by měl léčbu vždy řídit lékař.

Pomoc při návalech horka a nočním pocení

  • noste více tenkých vrstev oblečení, abyste si v případě návalu horka mohla část oblečení odložit,
  • při návalech horka chlaďte pokožku větrákem, fénem nebo přikládáním ledu,
  • udržujte v ložnici chladnější teplotu, používejte přikrývky a oblečení z přírodních látek, ve kterých se nebudete přehřívat,
  • pokud cítíte, že se blíží nával horka, vyzkoušejte relaxační dýchání – to spočívá v pomalém hlubokém nadechování a vydechování s rukama složenýma na břiše. Takové dýchání vám také může pomoci usnout večer nebo po probuzení během noci.

Bylinná léčba v přechodu a menopauze

O bylinné léčbě problémů spojených s přechodem a menopauzou si můžete přečíst v článku bylinkářky Jarmily Podhorné Bylinná léčba v přechodu a menopauze.

Zdroje:

1 Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

http://www.nia.nih.gov/health/publication/menopause-time-change/introduction